Skip to content

628 South Main Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1918

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Jun 16, 1987

Property Information

Block2015
Lot32
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,700
17%
Improvement Value:$55,900
83%
Total Assessment$67,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,072+8.3%
2024$2,837+3.0%
2023$2,753+0.8%
2022$2,732+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 1037, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1918