Skip to content

682 South Main StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1920

Last Sale Price
$89,900
Last Sale Date
Apr 4, 2017

Property Information

Block2201
Lot5
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page22

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningB-2
Sq Footage1,860
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,400
10%
Improvement Value:$107,900
90%
Total Assessment$119,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,422+8.3%
2024$5,006+3.0%
2023$4,859+0.8%
2022$4,822+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$89,900

From:

To:

Sq Ft1,860DeedBook 2755, Page 85Recorded4/17/2017

Property Sale

Sale
$63,287
DeedBook 1962, Page 198

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 1805, Page 208

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 1517, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1920