Skip to content

870 Green StreetPhillipsburg, NJ 08865

Commercial

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
May 10, 2016

Property Information

Block2313
Lot12
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,300
17%
Improvement Value:$320,600
83%
Total Assessment$387,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,630+8.3%
2024$16,276+3.0%
2023$15,799+0.8%
2022$15,679+0.7%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$460,000

From:

To:

DeedBook 2688, Page 17Recorded5/31/2016

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

Sale
$352,500
DeedBook 2373, Page 313

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 1583, Page 67

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 1106, Page 110