Skip to content

312 Pursel Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1967

Last Sale Date
May 10, 2019

Property Information

Block2423
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,650
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,900
27%
Improvement Value:$102,500
73%
Total Assessment$140,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,131+8.7%
2024$5,641+3.2%
2023$5,468+0.8%
2022$5,425+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1967