Skip to content

316 Pursel Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1965

Last Sale Price
$102,000
Last Sale Date
Jan 27, 2005

Property Information

Block2423
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage624
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,500
38%
Improvement Value:$57,300
62%
Total Assessment$91,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,172+8.3%
2024$3,852+3.0%
2023$3,739+0.8%
2022$3,711+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 1980, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1965