Skip to content

934 Mill Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1945

Last Sale Price
$172,500
Last Sale Date
Nov 6, 2007

Property Information

Block2427
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage954
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,300
35%
Improvement Value:$70,500
65%
Total Assessment$108,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,945+8.3%
2024$4,565+3.0%
2023$4,431+0.8%
2022$4,398+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$172,500
DeedBook 2182, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1945