Skip to content

894 Wilbur Avenue

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1960

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Nov 20, 2020

Property Information

Block2429
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1SST
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,738
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,300
23%
Improvement Value:$129,400
77%
Total Assessment$167,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,622+8.3%
2024$7,037+3.0%
2023$6,830+4.6%
2022$6,528+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,738DeedBook 3114, Page 302Recorded12/7/2020

Property Built

Built

Year Built: 1960