Skip to content

940 Wilbur Avenue

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1935

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 24, 2004

Property Information

Block2429
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1SFG3
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage932
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,300
35%
Improvement Value:$65,600
65%
Total Assessment$100,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,586+8.3%
2024$4,234+3.0%
2023$4,110+0.8%
2022$4,078+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 1334, Page 57

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 1087, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1935