Skip to content

903 Hillside RoadPhillipsburg, NJ 08865

Built 1921

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 21, 2010

Property Information

Block2603
Lot17
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description2SRC
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,000
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,900
33%
Improvement Value:$62,400
67%
Total Assessment$93,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,240+8.3%
2024$3,915+3.0%
2023$3,800+0.8%
2022$3,771+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 2053, Page 28

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 1601, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 1921