Skip to content

892 Gate Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1918

Last Sale Price
$122,500
Last Sale Date
Jun 13, 2018

Property Information

Block2603
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,274
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,900
30%
Improvement Value:$72,700
70%
Total Assessment$103,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,709+8.3%
2024$4,347+3.0%
2023$4,220+0.8%
2022$4,188+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$122,500

From:

To:

Sq Ft1,274DeedBook 2869, Page 89Recorded6/21/2018

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 2112, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1918