Skip to content

562 Arlington AvenuePhillipsburg, NJ 08865

Built 1921

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 30, 2023

Property Information

Block2604
Lot20
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description2SRC
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage800
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,300
36%
Improvement Value:$55,600
64%
Total Assessment$86,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,950+8.3%
2024$3,646+3.0%
2023$3,539+0.8%
2022$3,513+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$64,900

From:

To:

Sq Ft800DeedBook 2548, Page 248Recorded5/5/2014

Property Built

Built

Year Built: 1921