Skip to content

1040 Ridge StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1947

Last Sale Price
$137,000
Last Sale Date
Jan 25, 2017

Property Information

Block2609
Lot1
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,163
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,700
36%
Improvement Value:$88,400
64%
Total Assessment$138,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,277+8.3%
2024$5,795+3.0%
2023$5,625+0.8%
2022$5,582+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$137,000

From:

To:

Sq Ft1,163DeedBook 2739, Page 102Recorded1/31/2017

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,163DeedBook 2523, Page 235Recorded11/25/2013

Property Built

Built

Year Built: 1947