Skip to content

Madison Street(Block 2609 Lot 12)Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900
Vacant Land

Last Sale Price
$6,000
Last Sale Date
Sep 28, 2004

Property Information

Block2609
Lot12
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage---
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$3,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$145+8.0%
2024$134+3.0%
2023$130+0.8%
2022$129+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$6,000
DeedBook 1960, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1900