Skip to content

1045 Pearl StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1954

Last Sale Price
$256,000
Last Sale Date
May 28, 2024

Property Information

Block2611
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description1SFG2
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,400
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,800
32%
Improvement Value:$89,400
68%
Total Assessment$132,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,008+8.3%
2024$5,547+3.0%
2023$5,385+0.8%
2022$5,344+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$256,000
Sq Ft1,400DeedBook 3429, Page 56Recorded6/6/2024

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 1611, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1954