Skip to content

311 Kent StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1956

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Mar 11, 2022

Property Information

Block2804
Lot13
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1SSG2
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,456
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,800
23%
Improvement Value:$134,700
77%
Total Assessment$174,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,931+8.3%
2024$7,322+6.8%
2023$6,857+0.8%
2022$6,803+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
Sq Ft1,456DeedBook 3279, Page 335Recorded7/19/2022

Property Built

Built

Year Built: 1956