Skip to content

992 Wilbur AvenuePhillipsburg, NJ 08865

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Dec 2, 2025

Property Information

Block2801
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1SBG1
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,873
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,800
22%
Improvement Value:$137,100
78%
Total Assessment$176,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,790+8.6%
2024$7,173+3.1%
2023$6,955+0.8%
2022$6,900+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000
Sq Ft1,873DeedBook 3544, Page 165Recorded12/16/2025

Property Built

Built

Year Built: 1950