Skip to content

561 Barrymore Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1949

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Nov 18, 2022

Property Information

Block508
Lot8
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page05

Building Details

Building Class17
Description1.5S-B
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,836
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,600
20%
Improvement Value:$207,800
80%
Total Assessment$259,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,790+8.3%
2024$10,884+7.8%
2023$10,093+0.8%
2022$10,016+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000
Sq Ft1,836DeedBook 3312, Page 102Recorded11/28/2022

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 2485, Page 199

Property Sale

Sale
$268,000
DeedBook 2231, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1949