Skip to content

159 Belt RoadPhillipsburg, NJ 08865

Built 1940

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jun 22, 2021

Property Information

Block2906
Lot13
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page29

Building Details

Building Class27
Description1.5SB
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,470
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
39%
Improvement Value:$72,000
61%
Total Assessment$118,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,363+8.3%
2024$4,951+12.4%
2023$4,407+0.8%
2022$4,373+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 3178, Page 89Recorded7/19/2021

Property Sale

Sale
$47,000

From:

To:

Sq Ft1,470DeedBook 2906, Page 235Recorded10/25/2018

Property Built

Built

Year Built: 1940