Skip to content

132 Carpentersville RoadPhillipsburg, NJ 08865

Built 1955

Last Sale Price
$172,000
Last Sale Date
May 4, 2017

Property Information

Block2906
Lot5
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1SFG2
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,080
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
35%
Improvement Value:$88,400
65%
Total Assessment$135,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,154+8.3%
2024$5,681+3.0%
2023$5,515+0.8%
2022$5,473+0.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$172,000

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 2759, Page 346Recorded5/8/2017

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 1995, Page 114

Property Sale

Sale
$102,500
DeedBook 1268, Page 244

Property Sale

Sale
$92,900
DeedBook 1018, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1955