Skip to content

110 Center RoadPhillipsburg, NJ 08865

Built 1955

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jan 19, 2021

Property Information

Block3002
Lot14
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page30

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage848
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
38%
Improvement Value:$81,100
62%
Total Assessment$130,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,913+8.3%
2024$5,459+11.6%
2023$4,892+0.8%
2022$4,854+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft848DeedBook 3156, Page 307Recorded5/4/2021

Property Built

Built

Year Built: 1955