Skip to content

143 Riverview RoadPhillipsburg, NJ 08865

Built 1955

Last Sale Price
$143,500
Last Sale Date
Jan 30, 2003

Property Information

Block3002
Lot20
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page30

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,116
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
35%
Improvement Value:$87,700
65%
Total Assessment$134,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,872+8.7%
2024$5,402-1.5%
2023$5,486+0.8%
2022$5,445+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$143,500
DeedBook 1850, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1955