Skip to content

140 Forrest LanePhillipsburg, NJ 08865

Built 1955

Last Sale Price
$196,500
Last Sale Date
Dec 16, 2004

Property Information

Block3002
Lot26
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
29%
Improvement Value:$115,900
71%
Total Assessment$163,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,449+8.3%
2024$6,877+3.0%
2023$6,676+0.8%
2022$6,625+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$196,500
DeedBook 1971, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1955