Skip to content

3 Chambers Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Date
Jan 5, 2024

Property Information

Block305
Lot13
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,400
23%
Improvement Value:$90,500
77%
Total Assessment$117,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,359+8.3%
2024$4,947+3.0%
2023$4,802+0.8%
2022$4,766+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900