Skip to content

110 Morris Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$122,400
Last Sale Date
Jul 3, 2019

Property Information

Block305
Lot15
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class27
Description2.5SCB
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,482
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,100
30%
Improvement Value:$73,300
70%
Total Assessment$104,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,745+8.3%
2024$4,381+3.0%
2023$4,252+0.8%
2022$4,220+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$122,400
Sq Ft1,482DeedBook 2995, Page 100Recorded9/13/2019

Property Built

Built

Year Built: 1900