Skip to content

77 Bullman Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 11, 2015

Property Information

Block308
Lot12
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page03

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,296
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,400
32%
Improvement Value:$51,000
68%
Total Assessment$75,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,427+8.3%
2024$3,164+3.0%
2023$3,071+0.8%
2022$3,048+0.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1890