Skip to content

91 Bullman Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jan 31, 2022

Property Information

Block308
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page03

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,860
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,800
18%
Improvement Value:$111,900
82%
Total Assessment$136,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,213+8.3%
2024$5,736+3.0%
2023$5,568+0.8%
2022$5,525+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft1,860DeedBook 3244, Page 261Recorded3/7/2022

Property Sale

Sale
$108,500
DeedBook 1158, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1900