Skip to content

80 Bullman Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 29, 2017

Property Information

Block309
Lot10
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page03

Building Details

Building Class27
Description2SFG1
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,120
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,900
30%
Improvement Value:$54,100
70%
Total Assessment$77,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,500+8.3%
2024$3,231+3.0%
2023$3,136+0.8%
2022$3,112+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 1193, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1915