Skip to content

104 Bullman StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1915

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Sep 12, 2018

Property Information

Block309
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page03

Building Details

Building Class45
Description2SFG2
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,879
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,000
19%
Improvement Value:$117,200
81%
Total Assessment$144,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,554+8.3%
2024$6,051+70.4%
2023$3,552+0.8%
2022$3,525+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$25,000

From:

To:

Sq Ft1,879DeedBook 2896, Page 309Recorded9/21/2018

Property Built

Built

Year Built: 1915