Skip to content

710 Hillcrest Boulevard

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1951

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Aug 26, 2021

Property Information

Block403
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page04

Building Details

Building Class16
Description1SB
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,592
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
26%
Improvement Value:$149,500
74%
Total Assessment$202,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,181+8.3%
2024$8,476+12.0%
2023$7,568+0.8%
2022$7,510+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,592DeedBook 3193, Page 271Recorded9/8/2021

Property Sale

Sale
$238,000

From:

To:

Sq Ft1,592DeedBook 2538, Page 241Recorded3/3/2014

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 2317, Page 229

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 1622, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1951