Skip to content

519 Grace Avenue

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1950

Last Sale Price
$222,000
Last Sale Date
Apr 25, 2008

Property Information

Block522
Lot12
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page05

Building Details

Building Class16
Description1.5S-B
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,559
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
32%
Improvement Value:$99,800
68%
Total Assessment$146,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,672+8.3%
2024$6,160+3.0%
2023$5,979+0.8%
2022$5,934+0.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$222,000
DeedBook 2204, Page 108

Property Sale

SaleMulti
$167,000
DeedBook 1883, Page 261

Property Sale

SaleMulti
$143,000
DeedBook 1765, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1950