Skip to content

119 Frost Avenue

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1941

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block404
Lot13
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page04

Building Details

Building Class16
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,444
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
30%
Improvement Value:$108,800
70%
Total Assessment$154,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,036+8.3%
2024$6,495+3.0%
2023$6,305+0.8%
2022$6,257+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 1602, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1941