Skip to content

732 Metz Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1950

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Aug 27, 2002

Property Information

Block404
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page04

Building Details

Building Class16
Description1.5SB
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage2,284
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,200
21%
Improvement Value:$169,900
79%
Total Assessment$215,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,776+8.3%
2024$9,026+3.0%
2023$8,761+0.8%
2022$8,694+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1950