Skip to content

235 Broubalow WayPhillipsburg, NJ 08865

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Aug 29, 2025

Property Information

Block406
Lot6
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page04

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings1
ZoningB-1
Sq Footage---
Acreage0.57

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$149,800
19%
Improvement Value:$620,200
81%
Total Assessment$770,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$40,564+8.3%
2024$37,449+3.0%
2023$36,352+0.8%
2022$36,075+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 3521, Page 306Recorded9/4/2025