Skip to content

651 Ferguson Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1981

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Sep 24, 2012

Property Information

Block502
Lot16
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page05

Building Details

Building Class17
Description2S-B
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,962
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,500
22%
Improvement Value:$172,100
78%
Total Assessment$220,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,026+8.3%
2024$9,256+3.0%
2023$8,985+0.8%
2022$8,917+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 2449, Page 142

Property Sale

Sale
$194,000
DeedBook 1735, Page 185

Property Sale

Sale
$238,000
DeedBook 1165, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1981