Skip to content

664 Hillcrest Boulevard

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1967

Last Sale Price
$207,000
Last Sale Date
Nov 30, 2000

Property Information

Block502
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page05

Building Details

Building Class17
Description2S-B
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage2,312
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,400
21%
Improvement Value:$189,700
79%
Total Assessment$240,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,913+8.3%
2024$10,075+3.0%
2023$9,779+0.8%
2022$9,705+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$207,000
DeedBook 1720, Page 232

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 1479, Page 76

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook 1293, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 1967