Skip to content

614 Barrymore Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1927

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Dec 13, 2016

Property Information

Block504
Lot10
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page05

Building Details

Building Class17
Description2SBG2
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,792
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,500
25%
Improvement Value:$151,600
75%
Total Assessment$202,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,185+8.3%
2024$8,480+3.0%
2023$8,232+0.8%
2022$8,169+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,792DeedBook 2735, Page 36Recorded1/11/2017

Property Built

Built

Year Built: 1927