Skip to content

134 Frost Avenue

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1949

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Jul 31, 2024

Property Information

Block504
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page05

Building Details

Building Class17
Description2S-B
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,472
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,500
27%
Improvement Value:$128,700
73%
Total Assessment$177,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,054+8.3%
2024$7,435+3.0%
2023$7,217+0.8%
2022$7,162+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000
Sq Ft1,472DeedBook 3445, Page 133Recorded8/20/2024

Property Sale

Sale
$264,900
DeedBook 2174, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 1949