Skip to content

685 Metz Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1949

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Nov 25, 2009

Property Information

Block505
Lot11
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page05

Building Details

Building Class17
Description2SB
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,953
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,300
23%
Improvement Value:$173,400
77%
Total Assessment$224,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,213+8.3%
2024$9,428+3.0%
2023$9,152+0.8%
2022$9,082+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 2288, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 1949