Skip to content

171 Pickford Avenue

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1975

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Oct 13, 2016

Property Information

Block505
Lot6
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page05

Building Details

Building Class16
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage2,324
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,800
21%
Improvement Value:$187,200
79%
Total Assessment$238,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,817+8.3%
2024$9,986+8.4%
2023$9,209+0.8%
2022$9,139+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft2,324DeedBook 2723, Page 310Recorded11/17/2016

Property Sale

Sale
$144,999
DeedBook 1548, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1975