Skip to content

611 Grace AvenuePhillipsburg, NJ 08865

Built 1930

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Oct 13, 2017

Property Information

Block510
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page05

Building Details

Building Class16
Description2S-B
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,328
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,000
34%
Improvement Value:$84,500
66%
Total Assessment$127,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,795+8.3%
2024$5,350+3.0%
2023$5,193+0.8%
2022$5,154+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft1,328DeedBook 2802, Page 7Recorded10/17/2017

Property Sale

SaleMulti
$93,000
DeedBook 1257, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1930