Skip to content

599 Grace AvenuePhillipsburg, NJ 08865

Built 1930

Last Sale Price
$127,000
Last Sale Date
Mar 9, 2021

Property Information

Block510
Lot5
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page05

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage936
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,500
46%
Improvement Value:$47,000
54%
Total Assessment$87,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,977+8.3%
2024$3,672+3.0%
2023$3,564+9.7%
2022$3,250+0.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$127,000
Sq Ft936DeedBook 3148, Page 207Recorded4/1/2021

Property Sale

Sale
$87,500

From:

To:

Sq Ft936DeedBook 2807, Page 88Recorded11/3/2017

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 2152, Page 227

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 1745, Page 90

Property Sale

Sale
$24,500
DeedBook 1487, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1930