Skip to content

206 Pickford Avenue

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1978

Last Sale Price
$164,200
Last Sale Date
Jul 29, 1997

Property Information

Block511
Lot11
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page05

Building Details

Building Class16
Description1SB
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,683
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
26%
Improvement Value:$143,400
74%
Total Assessment$193,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,790+8.3%
2024$8,115+3.0%
2023$7,877+0.8%
2022$7,817+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$164,200
DeedBook 1528, Page 19

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 1336, Page 68

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 1213, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1978