Skip to content

608 Grace Avenue

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1955

Last Sale Price
$189,900
Last Sale Date
Oct 1, 2019

Property Information

Block511
Lot9
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page05

Building Details

Building Class16
Description1SFG2
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,144
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
32%
Improvement Value:$106,300
68%
Total Assessment$156,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,104+8.3%
2024$6,558+3.0%
2023$6,366+0.8%
2022$6,318+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$189,900
Sq Ft1,144DeedBook 3002, Page 158Recorded10/7/2019

Property Built

Built

Year Built: 1955