Skip to content

613 Elder Avenue

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1910

Last Sale Price
$206,000
Last Sale Date
Mar 20, 2023

Property Information

Block512
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page05

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,781
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,500
33%
Improvement Value:$81,700
67%
Total Assessment$121,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,509+8.3%
2024$5,086+3.0%
2023$4,936+0.8%
2022$4,899+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$206,000
Sq Ft1,781DeedBook 3335, Page 296Recorded3/23/2023

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 1460, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1910