Skip to content

Elder Avenue

Phillipsburg, NJ 08865

Commercial

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jun 3, 2016

Property Information

Block512
Lot6
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page05

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,700
84%
Improvement Value:$9,300
16%
Total Assessment$59,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,682+8.3%
2024$2,476+3.0%
2023$2,403+0.8%
2022$2,385+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$120,000

From:

To:

DeedBook 2691, Page 204Recorded6/16/2016

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$45,000

From:

To:

DeedBook 2526, Page 146Recorded12/12/2013

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$149,287
DeedBook 2448, Page 33