Skip to content

672 Belvidere Road

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1925

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jan 30, 2007

Property Information

Block513
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,680
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,500
24%
Improvement Value:$150,000
76%
Total Assessment$196,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,931+8.3%
2024$8,245+3.0%
2023$8,003+0.8%
2022$7,943+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 2131, Page 257

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 1827, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1925