Skip to content

680 Belvidere Road

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1952

Last Sale Price
$132,000
Last Sale Date
May 27, 1988

Property Information

Block513
Lot9
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page05

Building Details

Building Class16
Description1SB&F
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,500
37%
Improvement Value:$83,500
63%
Total Assessment$133,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,045+8.3%
2024$5,581+3.0%
2023$5,417+0.8%
2022$5,376+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 1090, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1952