Skip to content

515 Barrymore Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1949

Last Sale Price
$247,500
Last Sale Date
Sep 24, 2004

Property Information

Block520
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page05

Building Details

Building Class16
Description1.5SFG1
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
29%
Improvement Value:$113,800
71%
Total Assessment$160,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,308+8.3%
2024$6,747+3.0%
2023$6,549+0.8%
2022$6,500+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$247,500
DeedBook 1952, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1949