Skip to content

505 Barrymore Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1960

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
May 22, 2024

Property Information

Block520
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page05

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,101
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,500
37%
Improvement Value:$87,700
63%
Total Assessment$139,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,045+8.3%
2024$5,581+3.0%
2023$5,417+0.8%
2022$5,376+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,101DeedBook 3428, Page 202Recorded6/4/2024

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook 2052, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1960