Skip to content

549 Corliss Avenue

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1935

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Nov 7, 2023

Property Information

Block523
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page05

Building Details

Building Class16
Description1.5S-B
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,209
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
30%
Improvement Value:$101,800
70%
Total Assessment$145,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,308+8.3%
2024$5,824+3.0%
2023$5,653+0.8%
2022$5,610+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft1,209DeedBook 3405, Page 19Recorded2/6/2024

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 2279, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1935